Burza w samochodzie

Jedziesz sobie spokojnie drogą, a tu nagle robi się ciemno, na niebo nadciągają ciężkie chmury, zrywa się wiatr, ulewa lub grad. Jak się zachować? Uciekać z samochodu czy wręcz przeciwnie, wcisnąć pedał gazu do dechy i próbować uciekać?

Nasz klimat się zmienia, coraz częściej zaskakują nas gwałtowne burze, z gradem wielkości piłeczek do ping ponga, silnymi opadami deszczu, tworzącymi niemal wodną kurtynę, ograniczającą widoczność do metra, z silnym wiatrem. Co robić, gdy burza zaskoczy nas w trakcie podróży? Podczas opadów gradu należy pozostać w samochodzie. Zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu ustawiając samochód tak, by grad uderzał z największą siłą na przód auta. Przednia szyba jest wzmocniona, w przeciwieństwie do szyb bocznych i tylnych, które są mniej odporne na gwałtowne uderzenia i szybciej mogą pęknąć.

Idealnym rozwiązaniem byłoby zatrzymać auto poza jezdnią i poboczem, na parkingu lub stacji benzynowej.

Nie zawsze twoje światła awaryjne dostrzegą samochody jadące za tobą. Oceń sytuację zdroworozsądkowo. Na pewno nie ustawiaj trójkąta odblaskowego, inni kierowcy również mają ograniczoną widoczność, a ani trójkąt nie ustoi ani dla ciebie nie będzie bezpieczne bieganie po szosie podczas gradu, ulewy i łamiących się gałęziach.

Jeśli zaskoczy cię silna ulewa, stań na poboczu z dala od drzew.

Włącz światła awaryjne. Unikaj kontaktu z elementami metalowymi. Jeśli nie możesz się zatrzymać , zachowaj wzmożoną czujność, zmniejsz prędkość. Zachowaj większą odległość od samochodu jadącego przed tobą. Jeśli w czasie burzy pęknie szyba, pęknięcie zabezpiecz, woda nie powinna wlewać się do samochodu, gdyż przyniesie to dodatkowe szkody.

O ile opady gradu czy ulewę można przeczekać, o tyle trudno przeczekać wiatr. Wichury potrafią z równą gwałtownością wiać godzinami. Co robić?

Podczas silnych podmuchów wiatru musisz kontrować ustawienia kół do kierunku wiatru, równoważąc jego siłę. Nie możesz pędzić przed siebie, konieczne jest dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych. Trzymaj obie ręce na kierownicy, pamiętaj, że wiatr nie ma stałego naporu, a najgroźniejsze są nagłe, mocne podmuchy. Na mokrym podłożu auto łatwo może stracić stabilność. Groźne są podmuchy boczne, uderzające w samochód na jego największej płaszczyźnie. Zresztą, im większy i wyższy samochód, tym mniej jest stabilny w czasie wiatru. Pamiętaj też o tym, że nie tylko ty możesz zostać zepchnięty z szosy, po drogach poruszają się również inne pojazdy, również narażone na silny wiatr.

Zjeżdżając na pobocze, unikaj zagłębień terenu, w których może zbierać się woda.

Staraj się wybierać w miarę stabilną nawierzchnię, unikaj piasku, wybieraj trawę lub powierzchnie utwardzone. Unikaj parkowania pod dużymi drzewami, z mocnymi, grubymi konarami, które mogłyby przygnieść twój samochód. W czasie burzy nie wysiadaj z samochodu. W metalowej karoserii samochodu jest bezpieczniej, niż poza nią, chroni nie tylko przed opadającym gradem, gałęziami unoszonymi przez wiatr, ale też przed wyładowaniami atmosferycznymi. Inną kwestią może być fakt, że ze względu nie słabą widoczność, kierowca pojazdu nadjeżdżającego może cię po prostu nie zauważyć. Nawet kamizelka odblaskowa nie zapewni ci stuprocentowego bezpieczeństwa.

Stojąc na poboczu w czasie burzy nie wyłączaj silnika, możesz mieć kłopoty z jego szybkim odpaleniem, gdy będziesz musiał się przemieścić w inne miejsce ze względów bezpieczeństwa. Nie gaś również świateł, dzięki nim będziesz bardziej widoczny.

Share